Kadın Dünyam
Kızıl Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
Sosyal Medyada Paylaş
26 Haziran 2018
Derya Karaman

Kızıl Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kızıl Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklar arasında yaygın olarak bilinen kızıl hastalığı bir vücut hastalığı olmaktadır. Bazı çocuklarda, vücut derilerinde meydana gelen döküntüler, kaşıntı ve kızarıklık bu hastalığın habercisi olabilmektedir. Bu hastalığa sebep olan şey ise bademcikten ya da yutaktan doğrudan gelen bir bakteri olabilmektedir. Akut bademcik iltihabı kızıl hastalığını oluşturabilir. Kızıl hastalığı vücudun belli noktalarında meydana gelebilmektedir. Vücudun her noktasında kızıl hastalığı olmayabilir.

Kızıl hastalığı maalesef bulaşıcı bir hastalıktır. Bu yüzden çocuklarınızı görüştüğü insanlarla sürekli izlemelisiniz. Kronik olarak hastalığa sahip olanlardan, kronik taşıyıcı olanlardan ve bu hastalığa sahip olan kişilerden, insanlardan , bakterilerden meydana gelebilmektedir. Bu salgın hastalığının sebebi kentlerde birlikte yaşayan kişiler ve hastalığa sebep olacak olan bakterinin eve ve bir şekilde çocuğa ulaşmasıyla meydana gelebilmektedir. Kızıl hastalığı için tehlikeli yaş grubu 2 yaş ile 9 yaş arasındadır. Çocuğunuz eğer bu yaş aralığında ise oldukça dikkat etmelisiniz. Çünkü bu hastalık en çok bu yaş grubu arasında görülmektedir.

Hastalık Belirtileri;

Kızıl hastalığının çeşitli belirtileri olabilir. Bunlar huzursuzluk, baş ağrısı, kusma, bulantı, solunum güçlüğü, karın derisinde meydana gelen ufak kızarıklar, deri dökülmeleri bu hastalığın belirtileri arasında sayılmaktadır. Ayrıca boyunda bulunan lenf bezleri de bu hastalığa bağlı olmak üzere şişmeler meydana gelir. O yüzden bu hastalığa çok dikkat etmek ve çocuğunuzun vücudunu sürekli kontrol etmeniz gerekmektedir.

Hastalığın Tedavisi

Hastalığın tedavisi için mutlaka doktora gitmelisiniz. Doktor çocuğunuzun kontrolünü yaptıktan sonra ilaç başlangıcı yapacaktır. Verilen ilacın günü gününe ve saati saatine içilmesine dikkat etmelisiniz. Hala daha bir iyileşme göremezseniz tekrardan çocuğunuzu bu konuda uzman bir çocuk hekimine götürmenizi öneriyoruz.

Hastalıktan Korunmak

Hastalıktan çocuğunuzu korumak için birkaç önemli önlemi almalısınız. Hastalığa yakalanan çocuğunuzun kıyafetlerinin dezenfekte olması gerekmektedir. Çocuğunuzun herkesle iç içe olmaması ve herkes tarafından öpülmemesi de oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çünkü ne kadar çok iletişim haline gelirse çocuk o kadar da hastalığa yakalanma ihtimali olacaktır.

Çocuğunuz bu hastalığa yakalanmış ise hemen telaşa kapılmayın. Bunun yerine dinlenmesine ve bir an önce iyileşmesine yardımcı olun.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2018